Gids voor starters

E-mailtools voor startups

Als één persoon de wachtlijst, de lanceringsmail en de eerste accountmails beheert, telt elke minuut. Deze gids helpt je een eerste dienst kiezen met een klein budget, toestemming voor promotieberichten en een uitweg wanneer je lijst groeit.

Voor een vroeg productteam met weinig tijd

Vier startpunten voor je keuze

1

MailerLite — een wachtlijst met weinig onderhoud

Handig wanneer je zelf een inschrijfformulier, een korte welkomstreeks en de eerste lanceringsmail wilt beheren.

2

ActiveCampaign — regels voor een groeiend verkoopproces

Past wanneer je naast de nieuwsbrief ook opvolging voor demo's, proefaccounts en handmatige verkoop nodig hebt.

3

Brevo — betalen naar verzonden berichten

Een begrijpelijk begin als je lijst nog klein is maar een lanceringsweek veel meer berichten kan opleveren.

4

Loops — productberichten naast je wachtlijst

Bedoeld voor een oprichter die verificatie, eerste gebruik en productupdates vanuit een ontwikkelomgeving wil versturen.

Wat je als eerste moet regelen

Begin met één toestemmingsvak voor de wachtlijst en leg vast wanneer iemand dat vak aanvinkt. Vertel wat je vóór de lancering stuurt en hoe vaak. Bewaar e-mailadres, tijdstip, formulier en taal naast elkaar, zodat je later kunt aantonen waarom een lanceringsmail mocht worden verzonden.

Maak daarna de berichten die een account nodig heeft: verificatie, een aanmeldlink, een korte uitleg na registratie en eventueel een betalingsbevestiging. Laat je toepassing bepalen wanneer zo'n bericht hoort te gaan; een nieuwsbriefdienst mag die toestand niet raden.

Een startup-programma telt alleen wanneer de leverancier het aanbiedt en jouw bedrijf aan de voorwaarden voldoet. Reken eerst met de gewone prijs en behandel een mogelijke korting als tijdelijk voordeel.

Vergelijkingstabel voor een eerste keuze

ToolPrijsGratis of proefPrijsbasisPassend bij
ActiveCampaign$15 bij 1.000 contacten (jaarlijkse betaling)Geen gratis planContactenOpvolging rond proefaccounts
MailerLite$12 bij 500 abonneesgratis 250 abonnees / 2.500 e-mails per maandAbonneesWachtlijst en nieuwsbrief
Mailchimp$20 bij 500 contactengratis 250ContactenKleine lanceringslijst
Brevo$9 voor 5.000 e-mailsgratis 300/dagVerzonden e-mailsEen drukke lanceringsweek
HubSpot$7 per seatgratis toolsSeatsKlantwerk en berichten samenhouden
Klaviyo$20 bij 500 profielengratis 250 profielenProfielenEen product met profielgegevens
Loops$99 bij 9.998 abonneesgratis 4.000 verzendingen per rollende 30 dagenAbonnees en verzendingenProductmails met een wachtlijst
Drip$39 tot 2.500 contacten14 dagen proefContactenEen korte proefperiode
Customer.io$100 maandelijks bij 5.000 profielengeen gratis planProfielenBerichten op productgebeurtenissen
Kit$33 bij 1.000 abonnees jaarlijksgratis tot 10.000AbonneesInhoud als instroom
Intercom$39 per seat maandelijks ($29 jaarlijks)14 dagen proefSeatsGesprekken rond een eerste product
Encharge$99 ($79 jaarlijks) tot 2.000 abonneesGeen gratis planAbonneesEen kleine opvolgreeks
Userlist$149 tot 10.000 gebruikersGeen gratis planGebruikersGebruikersstatus als uitgangspunt
Moosend$9 bij 500 contacten ($7 jaarlijks)30 dagen proefContactenEen lijst met beperkte looptijd

● = aanwezig, ●● = sterk, ●●● = marktleider in dit segment. Schaalbaarheid geeft aan hoe de prijs stijgt naarmate je groeit.

E-mailtools voor startups

1

Opvolging voor een oprichter die verkoop en berichten zelf bijhoudt.

$15 bij 1.000 contacten (jaarlijkse betaling) Ideaal voor: Een proefaccount koppelen aan eenvoudige verkoopopvolging

Met $15 bij 1.000 contacten (jaarlijkse betaling) past ActiveCampaign bij een startup die na de eerste inschrijving meerdere opvolgstappen wil beheren. Houd de verificatiemail in je toepassing en reserveer de dienst voor berichten waarvoor toestemming bestaat.

Plan eerst de velden die één persoon kan onderhouden: status van de proef, gekozen pakket en datum van de laatste actie. Zo blijft een korte reeks begrijpelijk wanneer de wachtlijst verandert.

2

Een rustige start voor een wachtlijst die vóór de lancering moet groeien.

$12 bij 500 abonnees (gratis 250 abonnees / 2.500 e-mails per maand) Ideaal voor: Een oprichter die formulier, welkom en lanceringsmail zelf maakt

MailerLite kost $12 bij 500 abonnees; het gratis plan heeft gratis 250 abonnees / 2.500 e-mails per maand. Dat geeft ruimte om toestemming vast te leggen voordat je een betalende lijst hebt.

Gebruik de export vroeg in het project en bewaar toestemming naast het adres. Wanneer de eerste campagne aanslaat, zie je welke groei de volgende prijssprong veroorzaakt.

3

Een bekende plek voor een kleine lijst en een eerste aankondiging.

$20 bij 500 contacten (gratis 250) Ideaal voor: Een startup met één aankondiging en weinig terugkerende berichten

Mailchimp staat op $20 bij 500 contacten en heeft gratis 250. Voor een korte wachtlijst is dat een eenvoudig begin zolang je controleert welke contacten meetellen.

Houd verificatie en betalingsmeldingen bij je toepassing. Exporteer de toestemmingsvelden voordat je naar een dienst met meer productkoppelingen verhuist.

4

Verzendruimte voor een lanceringsweek zonder grote lijst.

$9 voor 5.000 e-mails (gratis 300/dag) Ideaal voor: Een team dat vooral een korte piek in verzending verwacht

Brevo kost $9 voor 5.000 e-mails en heeft gratis 300/dag. De prijs volgt verzendingen, waardoor een kleine lijst tijdens een lancering meer ruimte kan krijgen zonder meteen duizenden profielen te betalen.

Maak een daglimiet onderdeel van je plan en stuur alleen naar mensen met toestemming. Laat accountverificatie uit dezelfde verzendstroom weg als toegang tot je product kan vertragen.

5

Een gedeelde werkplek wanneer één persoon ook klantvragen afhandelt.

$7 per seat (gratis tools) Ideaal voor: Een oprichter die gesprekken en contactgegevens bij elkaar wil zien

HubSpot rekent $7 per seat en biedt gratis tools. Voor een vroege startup kan dat overzicht helpen wanneer dezelfde persoon wachtlijstvragen en eerste klantgesprekken beantwoordt.

Leg vast welke toestemming bij een contact hoort. Houd de eerste accountmail in de toepassing en geef alleen de noodzakelijke status door.

6

Profielgegevens voor een product dat snel verschillende gebruikers krijgt.

$20 bij 500 profielen (gratis 250 profielen) Ideaal voor: Een productteam dat profielen al zorgvuldig bijhoudt

Klaviyo kost $20 bij 500 profielen en heeft gratis 250 profielen.

Begin met één toestemmingstoestand en één lanceringspad. Houd de export bruikbaar voordat je extra profielvelden toevoegt.

7

Productgerichte berichten voor een oprichter die ook de integratie bouwt.

$99 bij 9.998 abonnees (gratis 4.000 verzendingen per rollende 30 dagen) Ideaal voor: Verificatie en eerste gebruik naast een kleine lijst

Loops kost $99 bij 9.998 abonnees en heeft gratis 4.000 verzendingen per rollende 30 dagen. Dat maakt het verschil tussen lijstgrootte en werkelijk verzonden berichten zichtbaar.

Laat je toepassing de verificatiegebeurtenis sturen en label toestemming voor de wachtlijst apart. Noteer hoe je beide stromen exporteert als je later verhuist.

8

Een korte proef om contactgebaseerde kosten te begrijpen.

$39 tot 2.500 contacten (14 dagen proef) Ideaal voor: Een startup die veertien dagen heeft om een eerste pad te beoordelen

Drip kost $39 tot 2.500 contacten en geeft 14 dagen proef. Gebruik die periode om de wachtlijst, toestemming en één lanceringsmail door te lopen, niet om een groot systeem te bouwen.

Schrijf op welke contacten als actief tellen. Dat voorkomt een verrassende rekening wanneer proefgebruikers blijven staan.

9

Customer.io

customer.io →

Gebeurtenissen als basis voor een product met een duidelijke gegevensstroom.

$100 maandelijks bij 5.000 profielen (geen gratis plan; startup-programma: in aanmerking komende bedrijven met minder dan $10M opgehaald kunnen 12 maanden gratis krijgen) Ideaal voor: Een team dat productgebeurtenissen betrouwbaar kan leveren

Customer.io kost $100 maandelijks bij 5.000 profielen en heeft geen gratis plan; het startup-programma kan in aanmerking komende bedrijven met minder dan $10M opgehaald 12 maanden gratis geven.

Gebruik de gewone prijs in je begroting. Leg eigenaar, naam en herhaalgedrag van elke gebeurtenis vast voordat je een welkomstpad aansluit.

10

Een eenvoudige thuisbasis voor inhoud die de wachtlijst laat groeien.

$33 bij 1.000 abonnees jaarlijks (gratis tot 10.000) Ideaal voor: Een oprichter die via inhoud inschrijvingen verzamelt

Kit kost $33 bij 1.000 abonnees jaarlijks en is gratis tot 10.000. Dat kan passen voor een inhoudsgedreven wachtlijst die nog geen grote verzendfrequentie heeft.

Houd accountverificatie buiten deze lijst. Exporteer abonnees en toestemming voordat je een ander hulpmiddel voor productmails toevoegt.

11

Gesprekken en eerste productuitleg per seat.

$39 per seat maandelijks ($29 jaarlijks) (14 dagen proef) Ideaal voor: Een oprichter die vragen van vroege gebruikers zelf beantwoordt

Intercom kost $39 per seat maandelijks ($29 jaarlijks) en heeft 14 dagen proef. Reken de seat mee als één persoon alles beheert en bepaal welke berichten echt een gesprek nodig hebben.

Gebruik de proef voor een korte eerste gebruikersroute en controleer of toestemming, export en uitschrijving duidelijk blijven.

12

Een contactpad voor een kleine groep die stap voor stap groeit.

$99 ($79 jaarlijks) tot 2.000 abonnees Ideaal voor: Een startup met een beperkt aantal opvolgberichten

Encharge kost $99 ($79 jaarlijks) tot 2.000 abonnees. Zet vooraf een grens op je wachtlijst en plan wanneer je de jaarlijkse optie opnieuw beoordeelt.

Bewaar de herkomst en toestemming van elke inschrijving. Zo blijft een latere verhuizing uitvoerbaar zonder de lijst opnieuw op te bouwen.

13

Gebruikersstatus voor een productteam dat één lijst bijhoudt.

$149 tot 10.000 gebruikers Ideaal voor: Een startup die gebruikerstoestanden aan berichten koppelt

Userlist kost $149 tot 10.000 gebruikers. Die vaste grens is relevant wanneer je product snel groeit maar de nieuwsbrief nog door één persoon wordt verzorgd.

Definieer welke gebruiker toestemming gaf voor promotieberichten en welke alleen accountmails ontvangt. Houd die twee keuzes in je eigen bestand.

14

Een korte proef voor een kleine contactlijst.

$9 bij 500 contacten ($7 jaarlijks) (30 dagen proef) Ideaal voor: Een oprichter die een maand heeft om de basis te beoordelen

Moosend kost $9 bij 500 contacten ($7 jaarlijks) en geeft 30 dagen proef. Gebruik de maand voor de wachtlijst, een toestemmingscontrole en één lanceringsmail.

Schrijf de exportstappen op terwijl de lijst klein is. Dat maakt overstappen later minder riskant wanneer je productmails toevoegt.

Van wachtlijst naar eerste verzending

Gebruik een duidelijk formulier met toestemming, een bevestigingsbericht en één lanceringsmail. Laat de toepassing verificatie, aanmeldlinks en betalingen afhandelen; die berichten horen bij een accountactie en mogen niet wachten op een nieuwsbriefkalender.

Noteer voor elke verzending de startgebeurtenis, eigenaar, toestemming en uitsluitregel. Eén persoon kan dit bijhouden in een kort document dat naast de code staat.

Overstappen zonder je lijst kwijt te raken

Exporteer adressen, toestemmingsstatus, tijdstippen, kenmerken en uitschrijvingen voordat je een nieuw plan activeert. Leg velden naast elkaar en stuur eerst naar een kleine groep met dezelfde toestemming.

Bewaar de oude dienst tot uitschrijvingen, blokkades en afleverstatussen overeenkomen. Verwijder daarna pas de oude lijst; zo kan één persoon een fout herstellen zonder opnieuw te beginnen.

Veelgestelde vragen

Welke berichten maak ik eerst?

Maak verificatie, aanmeldhulp, een welkom na registratie en één lanceringsmail. Voeg pas meer toe wanneer je weet welke actie iemand daarna moet nemen.

Wanneer is een startup-programma bruikbaar?

Controleer de voorwaarden en looptijd. Begroot alsof je betaalt en noteer de datum waarop het voordeel eindigt.

Wanneer moet ik overstappen?

Stap over zodra de huidige dienst je toestemming, gebeurtenissen of export niet meer betrouwbaar ondersteunt. Neem eerst een volledige kopie van de lijst.

Maak je eerste keuze omkeerbaar

Kies de dienst die de komende maanden past bij je lijst, je toestemming en je accountmails. Bewaar gegevens in een vorm die je kunt exporteren en plan een controle voordat de volgende prijsschaal begint.

Bekijk ook de vergelijking van e-mailtools, de vergelijking per dienst, de vergelijking van HubSpot en Mailchimp en de gids voor kleine bedrijven.